Loading...
Menü

Konya ’da yaşayan 51 yaşındaki 2 çocuk ve 5 torun sahibi Nermin Uzbaş, bir süre önce dizlerinde sancı şikayetiyle Medova Hastanesine başvurdu. Yapılan tetkiklerde Nermin Uzbaş ’ın dizlerinde eklem faresi olduğu saptama edilerek ameliyata alındı.

AĞRIYLA GİTTİ, 967 EKLEM FARESİYLE ÇIKTI

Ameliyatı gerçekleştiren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bilgehan Ata, hastanın uzun süredir ağrısı olduğunu söyleyerek, “Hastamız bize dizde uzun süreli sancı, şişlik, kilitlenme ve ses gelmesi şikayetleri ile başvurdu. Muayenesini yaptık. MR ’larını çektirdik, tetkiklerini yaptık ve kapalı ameliyata karar verdik. Her iki dizinde de, bilhassa sol dizinde fazla elde etmek üzere menisküs yırtığı ve böylece çok sayıda eklem faresi tespit ettik. Her iki dize de artroskopi ameliyatını uyguladık. Hastamızın dizlerinden 256 ’sı büyük almak üzere 967 adet eklem faresi çıkardık. Bu eklem farelerinin oluşmasına sebebiyet veren eklem zarını da işlem sırasında çıkardık. Hastamız operasyondan saatler daha sonra kendi başına yürümeye ve hareketlerini tamamen yapmaya başladı. şimdi sağlığına kavuştu.” ifadelerini kullandı.

“DİZDE AĞRI, ŞIŞKINLIK, SES GELMESİ, HAREKET KISITLILIĞI VE TAKILMA EKLEM FARESİ OLABİLİR”

Eklem fareleriyle ilgili bilgi veren Op. Dr. Ata, “Eklem fareleri ara sıra düşme, çarpma sonucu, spor faaliyetlerinden sonra ya da darbelerden sonra oluşabilir. Ara Sıra de bu hastamızda olduğu gibi eklem zarı buna sebebiyet verebilir. Dizde sızı, şişkinlik, ses gelmesi, hareket kısıtlılığı, takılma gibi şikayetler yapabilir. Biz bu hastaları eskiden açık ameliyatlarla tedavi ediyorduk. şimdi teknoloji ve tıbbın gelişmesi ile kapalı ortamda ameliyat yapabiliyoruz. Bizim önerimiz bu cins şikayetleri olan hastaların çok ileri seviyeye gelmeden, çözülmesi baskı ülkü gelmeden ve komplike durumlar, daimi sakatlıklar yaşamadan bir an önce doktorlarına başvurarak operasyonlarını veya tedavilerini yaptırmalarıdır.” dedi.

Op. Dr. Bilgehan Ata, eklem farelerinin fazla sık rastlanan bir şart olmadığını belirterek,“Eklem faresi fazla sık olmamakla birlikte ara sıra karşılaştığımız bir durum. Oysa bu hastada garip olan sayının fazla olması. Genelde ameliyatlarda bir tane, iki tane görebiliyoruz ama bu dek sayıdaki eklem faresi ile ilk defa karşılaşıyorum iş hayatımda. 967 adet eklem faresi çıkardık. Hatta ameliyathanenin yerlerine döküldü. Saymamız çok kuvvet oldu.” biçiminde konuştu.

“HAYAT KALİTEM DÜŞMÜŞTÜ 5-6 SENEDİR”

Ameliyat olduktan sonradan sağlığına kavuşan Nermin Uzbaş ise, “Benim 5-6 senedir dizlerimde aşırı bir ağrı vardı. Özellikle dizlerimden yolda yürürken sesler geliyordu, takılıyordu ve tabanlarıma basamıyordum. Birkaç doktora gittim, kullandığım farklı ilaçların bağlı etkisi dediler. Fakat bunun böyle olmadığını anladım. Bir gün akşam eşimle dışarı yemeğe gittik, kalkamadım masadan. Hekimumuz Bilgehan Bey ’i aradık. Geldik, filmlerimiz, MR ’larımız çekildi. Ondan daha sonra dizimde bir rahatsızlık olduğunu anladım ve ameliyat olmam gerektiği söylendi. Önce korktum lakin ağrılar fazla fazlaydı. diğer taraftan sancım vardı. Yani benim hayat kalitem düşmüştü 5-6 senedir.” ifadelerini kullandı.