Loading...
Menü

KONYA’da geçirdiği beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşen devlet demiryollarından emekli 62 yaşındaki Osman Tan, bağışlanan organlarıyla 5 kişiye can ve ışık olacak.

Konya’da geçirdiği beyin kanaması sonucu 2 gün önce özel Medova Hastanesi’ne kaldırılan 2 çocuk babası Osman Tan, yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Kendi akrabalarının bazılarının da organ bağışı beklemesinden etkilenen aile, Tan’ın organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Osman Tan’ın iki böbreği, karaciğeri ve korneaları başarılı geçen operasyonla alındı. Böbreğinin biri ambulansla Antalya Medical Park Hastanesi’ne, diğer organları ise nakledilmek üzere Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’ne gönderildi. Tan’ın, bir çocuğunun ise lösemiden yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Operasyon sonrası açıklamalarda bulunan Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, Uzm. Dr. Mine Karaman, “Hastamız beyin kanaması şüphesiyle iki gün önce başka bir hastaneden bizim hastanemize sevk edildi. Tedavi altına alınan hastamızın yapılan tahlil sonuçlarında beyin ölümünün gerçekleşeceğini belirledik. . Organ koordinasyon merkezi tarafından hasta yakınlarına organ donörü olup olmadıkları soruldu. Aile ilk başta organlarının bağışlamak istemedi. Daha sonra kendi yeğenlerinin de kronik böbrek yetmezliği tanısı alması ve donör ihtiyacı için ulusal listeye girmesi sonucunda Pazartesi günü, verici olmak istediklerini tarafımıza ilettiler ve organlarını bağışladı. Bizde başarılı geçen operasyonla hastanın iki böbreği, karaciğerini ve kornealarını çıkardık. Karaciğer ve böbreklerden birisi Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne, böbreklerden bir diğeri Antalya Medical Park’a, iki kornea’nında Ankara’da bir merkeze gideceği söylenerek birisi Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne, nakledildi. Bu organlar 5 hastanın umudu oldu” dedi.