Loading...
Menü

Konya Medova Hastanesinde, prematüre bebeklere farkındalık oluşturmak için Dünya Prematüre Günü kutlandı.

17 Kasım Dünya Prematüre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Medova Hastanesinde prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve aileleri bir araya geldi. Hastane yönetimi, doktorlar ve çalışanların da katıldığı etkinlikte konuşma yapan Medova Hastanesi Medikal Direktörü ve Yenidoğan (Neonatoloji) Uzmanı Prof. Dr. Rahmi Örs, Türkiye’de dünyaya gelen prematüre çocukların fazlalığına dikkat çekerek, bu sayının bazı ülkelerdeki toplam nüfus sayısından fazla olduğunu belirtti.

Gelişen teknoloji sayesinde, bebeklerin artık daha iyi koşullarda yaşadığını da söyleyen Prof Dr. Örs, “Prematüre bebekler, artan, yenilenen teknolojiye paralel olarak, çok ciddi anlamda yoğun bakım desteğinden faydalanıyorlar. Daha önce hayatla bağdaşmaz görünen, küçük haftalardaki bebekler artık bilimsel ve teknolojik gelişmelerle yaşayabilir hale geldiler. Sağlık Bakanlığı da özellikle prematüre bebekler için üçüncü basamak dediğimiz, alt yapı ve donanım özelliklerinin geliştiği ve koşullara sahip olduğu ve yeni doğan uzmanının bulunduğu hastanelerde, merkezlerde bu bebeklerin takibini teşvik ediyor” dedi.

Prematüre bebeklerin yoğun bakım sürecinin ciddi bir sabır istediğini de belirten Prof. Dr. Rahmi Örs, “Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde prematüre bakımı, hem yeni doğan yoğun bakım çalışanları için hem de anneler için sabır ve fedakarlık isteyen bir süreç. Bazen bebekler, aylarca yoğun bakımda kalıyorlar. Zamanından önce doğan bebekler, akciğerleri gelişmediği için, günlerce, haftalarca solunum cihazına bağlı kalabiliyorlar. Bir takım problemleri oluyor ve ciddi anlamda bir yoğun bakım süreci yaşıyorlar. Aynı zamanda bu prematüre bebekler, yoğun bakım ortamı dışında da uzun süre takip gerektiren özel bir bebek grubu” şeklinde konuştu.

Prematüre bebeklerin aileleri de, bebeklerinin sağlıkla taburcu olmalarında emeği geçen Medova Hastanesi doktorlarına, yenidoğan yoğun bakım hemşirelerine ve etkinliği düzenleyen hastane yönetimine teşekkür etti.

Prematüre bir bebeğin, doğduğunda vücudu mor olduğu için mor renk ile simgelenen Dünya Prematüre Günü’nde; etkinliğe katılan herkesin yakasında takılı mor patik ve mor leylekler dikkat çekti. Kesilen pastanın ardından birbirlerine deneyimlerini, hüzünlerini ve sevinçlerini anlatarak sohbet eden aileler; bebekleri ve doktorlar ile günün anısına fotoğraf çektirdi.