1 Sigara Hayattan 12 Dakika Çalıyor

İçilen her bir sigarada, sağlığa zarar veren ve insanı zehirleyen binlerce kimyasal madde bulunuyor. Bu kimyasal maddelerin 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu biliniyor. Sağlıklı bir yaşam için sigaraya hiç başlamamak, başlandıysa da bir an önce bırakmak büyük önem taşıyor. Sigara içen kişilerin yaşadıkları sağlık sorunları, sigarayı bıraktıkları günden itibaren düzelmeye başlıyor.

Bırakın, ömrünüz uzasın!

Sigara içen insanların neredeyse tamamı, sigaranın zararlarından haberdar olmalarına rağmen içmeye devam etmektedir. Bunun nedeni, insanları sürekli sigara içmeye zorlayan ve bağımlılık yapan nikotin isimli maddedir. Nikotin, çok güçlü bir psikolojik uyarıcıdır. Eroin, kokain ve alkolden daha güçlü bir bağımlılığa neden olur. Nikotin beyne ulaştığında bazı hormonların salgılanmasına neden olarak zevk almaya, gevşemeye, konsantrasyonun artmasına neden olmaktadır. Bu değişikliklerin devam etmesi için vücut, her seferinde, daha fazla nikotine ihtiyaç duyar. Böylelikle içilen sigara miktarı artar.

  • İçilen her sigara insan hayatından 12 dakika çalmaktadır.
  • Sigara içenlerde kanser görülme oranı 15-20 kat daha fazladır.
  • Sigara sadece kansere neden olmaz. KOAH hastalarının %90’ı sigara sebebiyle bu hastalığa yakalanmıştır.
  • Sigara içenlerde kalp krizi geçirme, beyin ve damar hastalıklarına yakalanma, felç ve bacak kangreni riski daha fazladır.
  • Sigara içen kadınlarda; düşük yapma, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma, kısırlık oranı yüksektir.
  • Sigara, erkeklerde kısırlık ve iktidarsızlığa neden olmaktadır.