Aşırı Terleme

Ortam sıcaklığının artmasına, efor harcanmasına, nemli ortamlara girilmesine ve duygu durumundaki değişikliklere bağlı olarak miktarında artış olabilen terleme, insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olaydır. Ancak bu etkenler dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme mekanizması, anormal seviyede çalışabilmekte ve Hiperhidroz görülebilmektedir.

El, koltuk altı ve yüz bölgesinde yoğunlaşmakla birlikte vücut genelinde de görülebilen aşırı terleme; tiroid bezinin fazla çalışmasına, bazı ilaçların yan etkilerine, şeker ve romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişebilmekle birlikte, mutlaka bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmemelidir.

18-30 yaş arasındaki kişilerde daha sık karşılaşılan aşırı terleme sorunu kişinin sosyal yaşamını, sosyal ilişkilerini olumsuz etkilemekte ve aktivitelerini zorlaştırmaktadır.

 

Aşırı Terleme Sorunu Çözümsüz Değil!

İlerleyen aşamalarda kişileri depresyona dahi sürükleyebilen aşırı terlemenin kalıcı olarak tedavi edilebilir bir sorun olduğu hastalar tarafından unutulmamalıdır.

Koltuk altından yapılan ve yarım saat süren cerrahi yöntemle hastaların lokal aşırı terleme sorunu kolaylıkla çözülebilmektedir. İşlemden bir gün sonra taburcu olabilen hastalar günlük yaşamlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir.