Emzirmek Anne ve Bebeği Kanserden Koruyor

Emzirmenin annede kanseri önlediği uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Araştırmalara göre, bebeğini emziren annelerde menopoz öncesi ve sonrası meme kanseri riskinin azaldığı görülmektedir. Emzirme süresi altı aydan uzun sürdüğünde ve özellikle bir yılın üzerine çıktığında, bu koruyucu etki daha belirgin olmaktadır. Emzirme, annelerde yumurtalık kanseri riskini de azaltmaktadır.  Avustralya’da yapılan çalışmalarda, bebeğini 13 aydan daha fazla emziren annelerde yumurtalık kanseri riskinin % 63 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Birden fazla çocuğunu toplamda 31 ay emziren annelerdeki riskin, çocuğunu toplamda 10 ay emziren annelere göre % 91 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

Anne Sütü Yaşam Boyu Süren Etkiye Sahip

Anne sütü bilinen en güçlü fonksiyonel ve dinamik bir gıdadır. Kısa dönem beslenmeye yönelik yararlarının yanında, yaşam boyu süren etkilere sahiptir. Anne sütünün enfeksiyonlardan koruyucu özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda beyin, göz, sinir, zeka düzeyi ve psikolojik gelişime olumlu etkileri vardır. Şeker hastalığı riskini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Kanser Tedavisinde Anne Sütü Mucizesi

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, anne sütünün bebeği de kanserden koruduğunu göstermiştir. İsveçli bilim insanları 1995 yılında anne sütünün, bakterilerin akciğer kanser hücrelerine yapışmasını engelleyip engellemediğini araştırırken, anne sütündeki bir proteinin sağlıklı hücrelere zarar vermeden sadece kanser hücrelerini öldürdüğünü gözlemledi. Bu gözlem sadece kanser hücrelerini yok edecek bir tedavi yönteminin çok güzel ve doğal bir örneğini oluşturmaktadır.

Anne Sütündeki Kanser İlacı HAMLET

Anne sütünde bulunan alfa- laktalbumin proteini, bebeğin midesine inince mide asidinin etkisiyle açılır ve proteine oleik asit eklenir. Bu süreçte oluşan protein- lipid kompleksine HAMLET  (human alpha lactalbumin made lethal to tumor cells) ismi verilmiştir.

Bebeğin midesinde oluşan bu molekül, tümör hücrelerinde sağlıklı hücrelere göre daha fazla tutunmaktadır. HAMLET, 40’tan fazla kanser hücresi için ölümcül etkidedir.  Bu etkiyi diğerlerinden ayırarak olağanüstü yapan nokta ise sağlıklı hücrelere herhangi bir zarar vermemesidir.

HAMLET molekülü dirençli tümör hücrelerinin dahi ölümüne yol açmaktadır. İnsan üzerinde yapılan çalışmalarda, deri papillomu (virüs denilebilir mi) ve mesane kanserini tedavi ettiği görülmüştür. Tedaviye dirençli deri papillomalarında (virüslerde) üç haftalık lokal uygulamada kitlede % 75 oranında küçülme oluştuğu ve iki yıl içinde hastaların % 83’ünde herhangi bir yan etki olmadan iyileşme meydana geldiği gözlenmiştir. Mesane kanserinde de cerrahi girişim sonrası idrar kesesi içine bölgesel olarak 5 gün boyunca verilmiştir. Bunu takip eden 2. saatte idrarda yoğun olarak ölen kanser hücreleri görülmüştür. HAMLET’in kötü huylu bir beyin tümörü olan glioblastom, mesane kanseri ve bağırsak kanseri üzerindeki tedavi edici etkinliği hayvan deneylerinde gösterilmiştir. HAMLET kanser tedavisinde geleceğe yönelik ümit verici bir ilaç seçeneği olarak değerlendirilmektedir.

Anne Sütü, Anne ve Bebeği Kanserden Koruyor

Anne sütü pankreas, meme, endometrium, yemek borusu, rektum ve böbrek kanserlerine karşı koruma sağlamaktadır. Yakın zamanda anne sütünde bulunan kazein proteininin parçalanmasından açığa çıkan peptit ve kazeinlerle yapılan laboratuvar çalışmaları, bu maddelerin insanda görülen kan kanserini azalttığını göstermiştir. Anne sütü ile beslenmenin çocukluk çağı kanserlerini azalttığına dair çok sayıda çalışma mevcuttur. Anne sütünün kanserden koruyucu etkisi gün geçtikçe klinik ve laboratuvar çalışmalarla desteklenmekte, yeni ümit verici ve somut verilerle ortaya konmaktadır.