Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Kalp Damar Hastalıkları Riskini Azaltıyor

Kardiovasküler hastalıklar (kalp ve damar hastalıkları), dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Türkiye’de her yıl yaklaşık 250 binin üzerinde kişiye kalp damar hastalığı tanısı konuluyor ve bunların 150 bininden fazlası hayatını kaybediyor. Türkiye’de her yıl ani kalp krizine bağlı, yaklaşık 100 bin ölüm gerçekleşiyor. Bu rakam çoğu Avrupa ülkesinden daha fazladır.

Sigara, aşırı alkol tüketimi, aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik, dengesiz beslenme ve şişmanlık kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini arttıran nedenlerdir. Bu zararlı yaşam tarzı kişilerin %80’ninde kalp damar hastalığı riskini arttırır. Çalışmalar; sigara içilmemesinin, yeterli fiziki aktivite yapılmasının, zayıflamanın, kırmızı etin sınırlı yenmesinin, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin, alkol tüketiminin azaltılmasının kalp damar hastalığı riskini veya kalp damar hastalığının yan etkilerini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

Kalp Damar Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Kalp damar hastalığında en sık rastlanan belirti, göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı, efor harcarken ya da istirahatteyken olabilir. Kol iç kısmına, sırta, boğaza doğru yayılabilir. Kalp ağrıları; çenede, sırtta veya mide bölgesinde olabilir. Dakikalar sürebilir. Genellikle istirahat edince geçer.

Özellikle istirahatteyken böyle bir ağrı olur ve uzun sürerse hemen hastaneye gitmek, hastalığın erken tanı ve tedavisi için çok önemlidir. Bu şikayetler kalbi besleyen koroner damarların daraldığını/tıkandığını belirtir. Diğer bir belirti çabuk yorulmadır. Yürürken nefesin daralması, uyku sırasında nefes darlığıyla uyanmak kalp yetmezliğinin belirtilerindendir. Kalpte düzensiz atışlar, çarpıntı nöbetleri, sürekli kalp hızının yüksek olması da kalp yetmezliği ile ilişkilidir. Bu belirtileri gören kişiler, hastanede kontrol edilmelidir. Yürürken bacaklarda oluşan ve yürümeyi engelleyen ağrılar damar hastalıklarının belirtisidir. Kan basıncının yüksekliği de belirtiler arasında yer alır.

Kalp hastalığı bulunan kişilerde bayılma (senkop) yani hastanın çok kısa süreli bilinç kaybı yaşayarak yere düşmesi, daha sonra kendi kendine ayağa kalkması görülebilir. Ani ölümler meydana gelebilir. Bazı kalp hastaları hiç şikayet yaşamayabilir ya da yaşadıkları belirtileri önemsemeyebilirler.