Nedir?

Karpal tünel el bileği iç yüzünde bulunan el bileği kemikleri ve bunun üzerinden geçen bağ dokusu yapısında ligamentten oluşan bir tüneldir. Karpal tünel sendromu el bileği iç yüzünde karpal ligaman denilen bağ dokusun herhangi bir sebeple şişmesi sonucu bu bağ dokusunun altındaki median sinirin sıkışması neticesinde oluşan sendromdur.

Kimlerde görülür?

En sık el işi yapan kişilerde, gebelerde, bilgisayar başında saatlerce zaman geçiren kişilerde, uzun süre direksiyon kullanan kişilerde, montaj hattı gibi titreşimli el aletlerini sık kullanan, ellerini havada yüksekte tutan kişilerde görülme riski daha yüksektir. Ayrıca diyabet, gut, hipotiroid, romatoidartrit gibi bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen kronik hastalıkları olan kişilerde ve bilek burkulması ya da kırılması yaşayanlarda da sık görülür.

Belirtiler

Elin ilk üç parmağında karıncalanma ve ağrı

Başparmakta uyuşukluk hissi

Kol hareket ettirildiğinde artan ağrı ve yanma

Uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilen bilek ağrıları

El kaslarında zayıflık

Tanı

Muayene bulguları: Elin iç yüzünde özellikle başparmak kaslarında incelme, elin iç yüzünde karpal ligamanın olduğu bölgeye vurmakla ağrı hissi (Tinel testi) , bilek fleksiyona getirildiğinde ağrı hissi (Phalen testi)

Elektrofizyolojik testler: EMG ile median sinir iletim hızı ve amplitüdünde düşme görülerek tanı konur.

Tedavi

İlaç tedavisi (Antienflamatuvar ilaçlar)

Fizik tedavi

El bilek ateli

Lokal enjeksiyon tedavileri

Cerrahi : Cerrahide lokal anestezi ile birkaç cm’ lik kesi ile karpal ligaman bulunarak kesilir ve sinir rahatlatılır.

Karpal Tünel Sendromu belirtilerini kendilerinde gören hastalarımızın, Medova Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Merkezine başvurmaları uygun olacaktır.