Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi uygulaması normal yollardan gebe kalamayan veya kısırlık teşhisi konulmuş çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi sayesinde istedikleri çocuğa yüksek oranda kavuşmaktadırlar. Bu yüzden tüp bebek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

Tüp bebek tedavisinin uygulanması için çiftlerin belli başlı kriterlere uyması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin bu kriterlere uyup uymadığı tedavi öncesi yapılan testler ile belli olmaktadır. Çiftlerde tespit edilen bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması sonucunda tüp bebek tedavisine başlanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Çiftlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi eğer ki erkekte sperm üretimi hiç yoksa çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Kadınlarda ise, yumurtalıkların işlevini kaybetmesi sonucu doğurganlık özelliği olmayan, menopoza girmiş, cerrahi operasyon sonucu rahmi alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.

Yaşının uygun olmasına rağmen tüp bebek tedavisi öncesi yapılan testler sonucu hormonlarında bozukluk tespit edilmiş kadınlara da tüp bebek tedavisi uygulaması tavsiye edilmemektedir. Çünkü hormonal bozukluklara bağlı olarak hamileliğin gerçekleşmesi zor bir ihtimaldir. Ancak anne adayı yine de tedavi olmak isterse bu duruma tedaviyi yürütecek olan uzman hekim ile birlikte karar verecektir. Ancak doktorun onayı olmazsa tüp bebek tedavisi de uygulanmaz.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Baba adayının sperm miktarında veya kalitesinde yetersizlik yoksa, herhangi bir hastalığı bulunmuyorsa tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Kadınlar da ise, üreme organlarında herhangi bir hastalık bulunmuyorsa (miyom, polip, yumurtalık kisti, çikolata kisti), kadının rahminde enfeksiyonel hastalıklar bulunmuyorsa, doğurganlığı devam ediyorsa ve yaş grubu hamile kalması için uygunsa tüp bebek tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.