Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Hızlı kilo kaybı ya da mide küçültme ameliyatlarından sonra sarkma olan bölgelerden biri de kol bölgesidir. Sadece görsel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da kişiyi etkileyen bu deformasyon, ameliyat olma fikrine götürür. Kol germe (Brakioplasti) ameliyatı ile kişi sarkan derisinden kurtulur ve daha sıkı, gergin bir kol yapısına sahip olur.

Kol germe ameliyatı bu bölgede görülen istenmeyen deri altı yağ dokusunun ve sarkan derinin giderilmesi ile gerginliğin yeniden sağlanması amacıyla yapılan bir  operasyondur.

Brakioplasti Neden Yapılır?

Gevşemiş ve sarkmış kol derisi, kişilerin mutsuzluk kaynaklarından biridir. Özellikle kolsuz giysilerde bu sorun daha dikkat çekici olmaktadır. Kollar iki yana kaldırıldığında, alt kısımda yarasa kanadı görüntüsünde sarkma ortaya çıkar.

Kol Derisi Neden Sarkar?

Yaşlanma, genetik yapı, aşırı kilo alıp verme, güneşe fazla maruz kalma ve yerçekiminin etkisiyle, kol bölgesinde sarkmalar oluşur.

Deri ve deri altı dokusu daha gevşek olan kolun arka ve iç kısmındaki sarkmalar, çoğunlukla yağ birikimi ve deri sarkmasıyla meydana gelir.

Kol Germe Nasıl Yapılır?

Koltuk altından ya da dirsek içinden yapılan kesilerle fazla deri alınarak kola şekil verilir. Yağ fazlalığı varsa liposuction ile veya direkt olarak kesilerle alınır. Kesi yerlerinde estetik dikiş uygulanır.

Kol Germe Ameliyatı Anestezi Türü

Kol germe ameliyatı, genel anestezi veya sedasyon ve lokal anestezi ile hastane koşullarında gerçekleştirilir.

Kimlere Kol Germe Ameliyatı Yapılır?

Kol bölgesinde istenmeyen yağ birikimi ve derisinde sarkma olan kişilere kol germe ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan önceki en az bir hafta sigara ve alkol kullanılmamalı, kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmelidir. Operasyon öncesi herhangi bir enfeksiyonel durumunuz gelişirse  mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

En az üç hafta boyunca özel kol korsesi giyilmelidir. Birkaç hafta zorlayıcı kol hareketleri kısıtlanmalıdır. Aksi takdirde dikişlerde bazı hasarlar meydana gelebilmektedir. İyileşme sürecinin sağlıklı ve hızlı geçmesi için sigara kullanılmamalıdır.

Kol Germe Ameliyatı İyileşme süreci

Ameliyat lokal anestezi ile yapıldıysa aynı gün taburcu olunabilir. Genel anestezi uygulanan operasyonlarda 1 gece hastanede kalmak daha güvenlidir.

İlk günler kollarda elastik bantlar kullanılır. Ameliyattan 2 gün sonra duş alınabilir. 5-6 gün sonra günlük faaliyetlere dönülebilir. 1-1,5 ay sonra spor yapmaya başlanabilir. Yaklaşık olarak 1 ay süreyle özel kol korsesi kullanılır. Gizli ve estetik dikişler uygulandığından alınmasına gerek yoktur.

SIK SORULAN SORULAR

Sadece yağ alma (liposuction) ile sorun giderilemez mi?

Kol sarkmasında deri kalitesi iyi durumdaysa, yalnızca liposuction (yağ alma) yeterli olabilir. Deri kalitesini yitirmişse, kol germe ameliyatı gereklidir.

Yağ alma (liposuction) bu ameliyat ile beraber yapılabilir mi?

Bazı kol estetiği ameliyatlarında liposuction ve kol germe operasyonu beraber uygulanır. Ayrıca bu operasyon diğer bölgelerde uygulanacak olan liposuction işlemiyle kombine olarak da gerçekleştirilebilir.

Kol germe ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Ameliyatta meydana gelen kesilerin izleri kol altı ya da gövdenin alt kısmında gizli olarak tutulur. Bu izler zamanla belirginliğini kaybeder.

Kol germe ameliyatının tekrarlanması gerekir mi?

Kol derisinin tekrar deforme olmasına neden olacak aşırı bir durum yaşanmadığı takdirde kol germe ameliyatının tekrarlanması gerekmez.

Kol sarkması ilaç ve kremlerle önlenemez mi?

Cilt bakımı ve düzenli egzersiz kollarda sarkma oluşmaması için faydalıdır. Ancak gevşemiş ve sarkmış olan bir deriyi toparlayamaz.

Meme sarkması ile kol sarkması ameliyatı bir arada yapılabilir mi?

Kol germe ameliyatı, meme dikleştirme, meme küçültme veya meme büyütme, bacak germe, karın germe gibi diğer uygulamalarla birlikte de yapılabilir.

Kol germe ameliyatı sonucu kalıcı mıdır?

Kol germe ameliyatı ile kalıcı olarak gergin kollara ve daha orantılı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak bu sonucu koruyabilmek için, tekrar aşırı kilo almamaya özen göstermeli, düzenli egzersiz ve cilt bakımı yapmalısınız.

Kol germe ameliyatı ellerde şişme yapar mı?

Kol germe ameliyatından sonra, her ameliyatta olabildiği gibi, operasyon bölgesi ve çevresinde şişlik görülebilir. Kısa sürede kaybolur.

Kol germe ameliyatı kol kasına zarar verir mi?

Konusunda uzman bir cerrah tarafından doğru teknikle yapılan kol germe ameliyatında kol kasına hiçbir zarar gelmez.

Ameliyat sonrası spor yapılabilir mi?

Operasyonu takiben 4 – 6 hafta süreyle spor yapılmaması ve fiziksel zorlanmalardan kaçınılması gereklidir. Sonrasında sportif faaliyetlere devam edilebilir.

Ameliyat sonrası ne zaman işe gidebilirim?

Genellikle ameliyattan 1 hafta sonra işe gitmek mümkün olmaktadır.

Ameliyatsız kol germe yapılabilir mi?

Gevşemiş ve sarkan kolun gerilmesi için uygulanabilecek tek seçenek cerrahi işlemdir. Medikal estetik uygulamaları ile kol germe ameliyatıyla aynı sonuçlar alınamaz.

Yarasa Kol Ne Demek? Ameliyat ile yarasa kol görünümünü düzelir mi?

Kollar her iki yana açıldığında üst koldan aşağıya doğru sarkan derinin oluşturduğu görüntü yarasa kol olarak adlandırılmaktadır. Kol germe ameliyatı ile bu görüntüden kurtulup sağlıklı ve gergin kollara kavuşmak mümkündür.