Kolposkopi Kimlere Yapılır?

Kolposkopi, çıplak gözle net olarak gözlenemeyen küçük patolojilerin ve kanser öncüsü lezyonların net olarak incelenebilmesine olanak sağlar. Kadın ve Doğum Uzmanları tarafından Smear testi sonucunda anormal hücrelerin varlığında; nedenini ortaya koymak için kolposkopi yapılabilir.

Problemli smear sonuçları nelerdir? , ASC-H, LSIL, HSIL

HPV 16,18 pozitifliği,  smear sonuçları ASC-H, LSIL, HSIL olanlar ve HPV diğer tip pozitifliği yanısıra smear problemi olan kadınlara kolposkopi yapılmalıdır.

Jinekolojik muayene sırasında anormal bir durum gözlendiğinde kolposkopik inceleme eşliğinde biyopsi yapılabilir.

Smear testi toplum taramaları için uygun bir testtir, ekonomiktir ve herhangi bir sağlık personeli tarafından kolaylıkla uygulanabilir.

Smear testi ve HPV testi; bir tarama testidir. Smear testi serviks kanseri (rahim ağzı kanseri ) ve kanser öncüsü lezyonların tanısında halen kullanılan en ucuz ve etkili tarama testidir. Smear testi bir tarama testidir, tanı testi değildir. Smear testi anormal çıkan hastaların kesin tanısı için kolposkop eşliğinde rahim ağzından biyopsi alınması gerekmektedir (Altın standart). Gebelikte de gerekli durumlarda kolposkopi yapılmaktadır.