Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi; rahim ağzı, vajen ve vulvanın bir ışıklı mikroskobik alet yardımıyla 6-40 kat kadar büyütme yapılarak yakından inceleme işlemidir. Bu işlemin yapıldığı aletin adına da kolposkop denilir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi işlemi ağrısız bir işlem olduğundan hastaların genel anestezi ile uyutulmasına gerek kalmamaktadır.

Eğer kolposkopinin ardından biyopsi örneği alınırsa hafif kasık ağrısı veya kramp hissedilmesi olabilir. Kolposkopiden 24 saat önce vajinal ilaçlar veya vajinal tampon uygulanmamalıdır, cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Kolposkopi sonrası 2-3 gün kadar lekelenme tarzı kanama veya koyu renkli vajinal akıntı gelmesi beklenen bir durumdur. İşlem sonrası en az 1 hafta cinsel ilişkide bulunulmamalı ve vajinal tampon kullanılmamalıdır.

Alınan biyopsilerin patolojik inceleme sonucunda CIN-2 veya CIN-3 şeklinde anormal bulgular çıkan hastalar; konizasyon ve ya LEEP adı verilen operasyonlarla tedavi edilebileceği gibi, sonucu normal ve CIN-1 olan hastalar ise smear ve HPV testleri ile periyodik olarak takip edilirler. Yine kolposkopik biyopsi sonucu rahim ağzı kanseri olarak çıkan hastalar yaş ve çocuk arzularına göre uygun olan cerrahi girişim ile sağlığına kavuşmaktadır. Kolposkopi eğitim ve modern cihaz gerektiren bir işlem olup hastanemiz Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi polikliniğince bu hizmetimiz sürekli mevcuttur.