Liposuction Nedir?

Liposuction cerrahi ince borular yardımıyla cilt altı yağların vücuttan alınması işlemidir. Bu işlem vakum yoluyla yağların cilt altından koparılarak kanüller yardımıyla uzaklaştırılmasıdır. Bu işlem öncesinde cilt altına özel bir solüsyon aşılanır. Bu solüsyonun amacı yapılan işlemin daha az dokulara zarar vermesini sağlamaktır. Yağlar verilen solüsyonla karışık eriyik bir çözelti halinde gelir. Yağ aldırma ameliyatı eskiden beri uygulanan bir yöntemdir. Yağ çektirme de en etkili yöntemlerden biridir.

Gelişen teknoloji ile beraber yağ aldırma yöntemlerinde de ilerleme olmuştur. Klasik liposuction ameliyatı artık neredeyse terk edilmek üzeredir.

Yağ Aldırma Liposuction Yöntemleri;

 • Lazer liposuction – LASER LİPO
 • Ultrason liposuction – VASER
 • İnfrasonik liposuction– LİPOMATİK

Bu yöntemlerin temel amacı cildin kalitesini artırarak daha kontrollü bir şekilde yağ alım işlemini gerçekleştirmektir. Çünkü özellikle ince, çatlak ve gevşek deriye sahip kişilerde klasik yöntemle yağ alımı sonrası ciltte düzensizlikler ve sarkmalar oluşmaktadır. Bu yeni yağ aldırma yöntemlerinin temel amacı bu problemlerin üstesinden gelmektir.

Liposuction yaptıranlar, ameliyatı yaptıran hastalar en çok ciltte oluşan düzensizliklerden ve ciltteki gevşemeden şikayetçilerdir. Çünkü klasik yöntemle yağ alınabilir ama ciltte sıkılaşma gözlenmez. Özellikle kol, üst bacak içi, gıdı ve göbek altı gibi cildin ince olduğu alanlar ya da çatlaklı bölgeler en riskli bölgelerdir. Son teknolojik aletlerle ciltte sıkılaşma sağlayarak bu problem de kısmen çözülmektedir.

Normal liposuction sonrası uygulanan bölgelerde morluk, şişlik ve his azalması oluşur. Bu bölgelerde oluşan bu bulgular zamanla geçer. İşlem sonrası 20-30 gün arası korse kullanmak gerekir. İncelme kişi sanki zayıflıyor gibi haftalar geçtikçe ortaya çıkar. Tam incelme 3-6 aya arası zaman alsa da 3-4 hafta içinde fark edilir, incelme ortaya çıkar.

Liposuction kesi ile yapılan bir ameliyat olmadığı için ciddi yan etki ya da zararı yoktur. Olabilecek en sık yan etki ciltte oluşan düzensizliklerdir. Bu durum ek bir prosedür gerektirebilir. İnfrasonik ve lazer liposuction sık kullanılmasıyla da bu komplikasyonlar ciddi oranda azalmaktadır.

İnfrasonik Liposuction

İnfrasonik liposuction diğer adıyla lipomatik güldüren liposuction gelişen teknolojinin yağ savaşında bize sağladığı bir yeniliktir. Klasik liposuction kanülleri, ileri geri kol hareketi ile cilt altı yağları vakum gücü ile kopararak alır. İnfrasonik liposuction kanülleri ise hem kendi etrafında hem de ileri geri hareket ederek yarattıkları titreşim hareketi ile cilt altı yağları azaltırlar. Bu sayede hem yağların alınması hem de dokunun sıkılaşması sağlanmış olur.

Lipomatik infrasonik liposuction yöntemi klasik işleme göre birçok açıdan üstündür.

Lipomatik Zayıflamanın Avantajları;

 • Titreşim hareketi ile yağları aldığı için dokuda hasar oluşturmaz,
 • Yine titreşim hareketi daha kontrollü bir yağ alımına olanak sağlar,
 • Yağlar arasındaki bağlarda ve ciltte sıkılaşma ve toparlanma yaratır,
 • Kanülü ileri geri hareket ettirmek gerekmediği için uygulayıcı için zorluk yaratmaz,
 • Kanül yağ dokusu dışına çıkıldığında kendini durdurduğu için iç yaralanmalara sebep olmaz,
 • İşlemin uygulandığı bölgede endorfin salınımı yarattığı için genelde ağrı ön planda değildir,
 • Oluşan ödem ve morarmalar daha azdır,
 • Kişi daha çabuk günlük aktivitelerine dönebilir

İşlem sonrası iyileşme hızlıdır. İşlem uygulanan alan küçükse kişi operasyon günü normal hayatına döner. Sadece baskılı giysi ya da korse giymesi önerilir. Kanül giriş deliklerine eriyen dikişler atılır, pansuman gerekmez. Kişi 2 gün sonra duş alabilir. 20 gün korse kullanması önerilir.

İşlem sonrası bölgesel incelme her geçen gün artarak 2-4 hafta içinde iyi bir seviyeye ulaşır. Maksimum incelme 2-3 ay sonra tamamlanır.

İnfrasonik liposuction hem iyi sonuçları, hem de hızlı iyileşme sağlaması yanında zor hastalarda da iyi sonuçlar alınmasını sağlayan yeni bir lipomatik yağ alma yöntemidir.