Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, günümüzde oldukça çeşitli tedavi yöntemlerine sahiptir. Mikroçipli tüp bebek tedavisi de bu yöntemlerden biridir. Mikroçipli tüp bebek tedavisi, sürekli gelişen teknoloji ile beraber kendini daha da geliştirmektedir. Bu sayede de her geçen gün başarı şansı artmaktadır.

Tüp bebek tedavisi, tek başına da başarı şansı yüksek bir tedavi olmanın yanında, mikro akışkan çip teknolojisi ile beraber oldukça başarılı sonuçlar alınmasını sağlamıştır.

Mikroçipli tüp bebek yöntemi; henüz her tüp bebek merkezinde kullanılmamaktadır. Genellikle teknolojik altyapısı yüksek ve yeniliklere açık sayılı merkezde bulunmaktadır. Ancak ilerleyen zamanlarda, sağladığı gebelik oranları ile her tüp bebek merkezinde uygulanacağı öngörülmektedir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Mikroçipli tüp bebek tedavisi, erkek kısırlıkları için oldukça avantajlıdır. Şayet baba adayının sperm sayısı çok az ise, mikroçipli tüp bebek tedavisi sayesinde gebelik şansı arttırılabilmektedir.

Bu yeni yöntem sayesinde çiftler ilk denemelerinde gebelik sağlayabilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi uygulanan anne ve baba adaylarına uygulanan yöntemler, mikroçipli tüp bebek tedavisinde de uygulanabilmektedir. Bu tedavi yönteminde, ilk olarak anne adayının yumurta sayısını arttırmak için ilaç tedavisine başvurulur. Bu sayede anne adayının daha fazla sayıda yumurta elde edilebilecek ve tedavide başarı şansı arttırılacaktır. Yumurtalar istenilen olgunluğa ulaştığında ise toplanacaktır. Yumurta hücreleri laboratuvar şartlarında muhafaza edilir ve baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilir. Bu aşamalar, klasik tüp bebek tedavisinde uygulanan aşamalardır.

Mikroçipli tüp bebek tedavisinde ise; yüksek kaliteli embriyolar seçilir. Bu yöntemde, kaliteli ve daha az kaliteli embriyolar iki ayrı tarafa toplanır ve bu sayede kaliteli embriyolar tercih edilebilir. Geliştirilmiş sperm çipleri ile hormonların ortaya çıkarmış olduğu mikro kanalcıklar sayesinde, vücudun kendi işleyişine benzetilmeye çalışılmıştır. Aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğer spermlerden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklarda bulunan bu sağlıklı spermlerin farklı bir yerde depolanması sağlanır. Mikro enjeksiyon yöntemi ile birbirinden ayırt edilmiş olan spermlerin yumurta hücresiyle döllendirilmesi ile beraber, anne ve baba olmak isteyen adayların bu isteklerine kavuşma şansı daha da artar.

Doğal Ortam Mikroçip Yöntemiyle Taklit Ediliyor”

Sperm DNA’sında gelişen fragmantasyon adı verilen hasarlar, embriyo kalitesinin de düşmesine yol açar. Bu aşamada da tüp bebek tedavisinde başarısızlık söz konusu olabilir. Mikroakışkan çipler ise; sperm kalitesinin ve hareketliliğinin yetersiz olduğu hastalarda; en iyi ve kaliteli spermin bulunmasını sağlar. Bu aşamada morfolojik, genetik ve fizyolojik olarak en iyi durumda olan spermlerin bulundukları ortamdaki hareketsiz, olgunlaşmamış ve düşük kaliteli spermlerden süzülüp ayrılarak toplanmasını sağlamaktadır.

Mikroakışkan çiplerle başlanan tedavi neticesinde elde edilen sperm hücrelerinin hareketliliği, canlılığı ve DNA’sı daha iyi olmaktadır. Yeni sayılabilecek bir teknoloji olması hasebiyle, her tüp bebek merkezinde rutin olarak uygulanmamaktadır. Ancak tüp bebek tedavisinde başarı şansının bu yöntem ile yükseltilebileceği belirtilmiştir.

Anne Adaylarında Psikolojik Olarak Ne Gibi Değişimler Oluyor?

Tüp bebek tedavisinde uygulanan tüm tedaviler, neredeyse anne adayının üzerinde uygulandığı için, kadınlar bu aşamada biraz daha yıpranabiliyor. Bu tedavilerin sonucunun belli olmaması da anne adaylarını strese sokabiliyor. Özellikle tekrarlayan tüp başarısızlıklarında bu hayal kırıklığı daha büyük olabiliyor. Bu sebeple de gelecek denemelerde çiftlerin motivasyonu düşebiliyor ve tedaviye etkin olarak katılımları sınırlı kalıyor. Bu aşamada mikroçipli tüp bebek tedavisinin anne adayının psikolojisine desteği ise oldukça önemlidir. Başarı şansının daha yüksek olduğunu bilen anne adayı, tedaviye etkin bir katılım sağlayacak ve inancı artacaktır. Bu sayede de psikolojik çöküşlerin önüne geçilebilecektir.

Neden Tüp Bebek Tercih Ediliyor?

Tüp bebek tedavisi, en sık tercih edilen ve başarı oranının en yüksek olduğu tedavi yöntemidir. Diğer yardımcı üreme yöntemleri, şiddetli kadın ya da erkek kısırlıklarında yetersiz kalabilir. Geliştirilen tüp bebek yöntemleri, her geçen gün başarı şansının artmasına ve daha çok çiftin yüzünün gülmesini amaçlamaktadır. Günümüzde tüp bebek tedavi yöntemleri ile %80 kısırlık sorunları çözülebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin yanında, başarıyı arttıran mikroçipli yöntemler gibi destekleyici tedaviler de gebelik şansının yükselmesini sağlıyor.