Refraktif Cerrahi Nedir?

Refraktif cerrahi;  gözdeki kırma kusurları olan miyop, hipermetrop, astigmat ve 45 yaş sonrası yakın görme zorluğu olan presbiopinin lazer veya diğer cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak düzeltilmesi amacıyla uygulanan cerrahi yöntemlerinin tamamına verilen isimdir. Kısaca miyop, hipermetrop ve astigmat olarak adlandırılan kırma kusurları, retraktif cerrahi ile kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Lazer teknolojisi ile uygulanan tedaviler; hastaların gözlük veya kontakt lens kullanma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Lazer teknolojisinde hastanın göz yapısına ve kırpma kusuruna göre özelleştirilmiş yöntemler kullanılmaktadır.

Medova Hastanesi’nde başarı ile uygulanan refraktif cerrahi sayesinde hastaların görme kusurları ortadan kaldırılmakta ve kaliteli bir hayat yaşamalarına olanak sunulmaktadır.

Excimer Lazer

Excimer lazer, korneayı (gözümüzün önündeki saydam tabaka) büyük bir hassasiyetle şekillendiren bir dalgadır. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz problemlerini birkaç dakikada düzelten ve komplikasyon riski çok düşük olan bir tedavi yöntemidir.

Excimer lazer teknolojisinin, alanında deneyimli ve uzman hekimler tarafından uygulandığı Medova Göz Merkezi’nde ayrıntılı teşhis, etkin ve hızlı tedavi olanağı hastaların hizmetine sunulmaktadır.

Transepithelial PRK (No Touch Lazer)

No Touch Laser, alışılagelmiş lazer tedavi yöntemlerinin aksine ışıkla göze dokunulmadan 30 – 40 saniye içerisinde uygulanan miyop (uzak görme) ve astigmat sorununu ortadan kaldıran bir tedavi yöntemidir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda da No Touch Laser tedavisi uygulanabilir.

No Touch Laser tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta ağrı duymaz. Bu yöntem kullanılarak yapılan lazer tedavisinde göze herhangi bir cihaz teması yoktur. Hastanın uzak ışık kaynağına 30 – 40 saniye bakması yeterlidir.

Tedavi sonrasında 1 – 2 gün ağrı, ışıktan rahatsız olma ve sulanma olabilmektedir. 2 – 4 hafta içerisinde görme seviyesi tam düzeyine ulaşmaktadır.

Kişiye Özel Planlanmış En Gelişmiş Lazer Teknolojisi ile Kusursuz Görüş İmkanı

Tamamen bilgisayar kontrolünde; bıçaksız olarak uygulanan ve en güvenilir yöntemlerden biri olan femto lasik teknolojisi sayesinde hastalara görüş keskinliğini en üst seviyelere çıkaran bir tedavi yöntemi sunulmaktadır.

Femto lasik tedavisi; gözün en ufak dönüş hareketlerinin tespit ve takip edilebilmesine olanak vererek tedavinin hatasız sonuçlanmasını sağlamaktadır.  Normal kornea kalınlığına sahip hastalara uygulanabilen bu tedavi yöntemi, yüksek görme kusuruna sahip hastalar için de uygun bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Femto lasik teknolojisi astigmatı düzeltme olanağı sağlamakla birlikte korne kapağı (korneal flep) komplikasyonu olasılıklarını da en aza indirmektedir. Ağrısız ve acısız bir işlem olmasının yanı sıra tedavi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Aynı zamanda hasta, ertesi gün ya da en geç 30 gün içerisinde tam görme düzeyine ulaşmaktadır.

Femto lasik teknolojisi ile çoğu hasta görmelerindeki düzelmeyi tedaviden hemen sonra fark etmekte ve hızlı bir iyileşme sürecinin ardından günlük yaşamlarına dönebilmektedir.

Kişiye özel bir tedavi olması dolayısıyla her aşaması kişinin göz yapısı ve görüş kapasitesi temel alınarak planlanmaktadır. Bu nedenle, Femto lasik tedavisi ile elde edilen görme keskinliği son derece yüksektir.

Kimlere Lazer Tedavisi Uygulanır?

Lazer tedavisine aday kişilerde; yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, aşağıdaki kriterlere uygun kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.

  • 18 Yaşını doldurmuş olması
  • Kornea kalınlığının uygun olması
  • -8 diyoptriye kadar miyopisi olması
  • 6 diyoptriye kadar astigmatı olması
  • +6 diyoptriye kadar hipermetropisi olması
  • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmaması
  • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (kornea sivrileşmesi, göz tansiyonu vb.) bulunmaması
  • Hamile veya emzirme döneminde (ilk altı ay) olmaması