Sonbahar Diyeti ile Yenilenin

Sonbahar aylarıyla ilgili önyargılarınızdan kurtulup, yazın bitişini bir kenara bırakıp sağlığınıza gerçekten önem vermeye başlamanın tam zamanı. Sonbaharda diyet ile metabolizmanızı hızlandırın, kışa hazırlayın ve yenilenin.

Öncelikle Sonbahar aylarında zinde kalmak için öncelikle bağışıklığınızı güçlendirmek ve ideal kilonuzda olmanız gereklidir. Vücudumuz mevsim değişikliklerinde daha çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Günlük beslenmenizde sebze ve meyvelere mutlaka yer verilmelidir.
C vitamini bu dönemde ihtiyaç duyduğumuz en önemli vitaminlerden biridir ve beslenmeyle yeteri kadar alınamıyorsa takviye kullanılmalıdır.

Kilo problemi olan kişiler için sonbahar dönemi kilo vermenin tam zamanıdır. Yaz aylarına doğru panik ile kilo vermeye çalışıp yanlış yöntemler başvurmak yerine sonbahar aylarında size uygun bir diyet ile kolayca kilo verip metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Sonbaharda diyete başladığınızda haftada 1 kilo vererek kalıcı ve sağlıklı şekilde zayıflayabilirsiniz.

Sonbahar aylarında yorgun ve bitkin olmamak için; D vitamini seviyelerinizi mutlaka kontrol ettirin. Günce en az 15 dk. güneşe çıkmak ve yeterli miktarlarda süt ürünleri tüketmek sağlığınız açısından önem taşır. D vitamininden zengin besinler; yağlı balıklar (somon gibi), karaciğer, süt ürünleri ve yumurta sarısıdır.

Bu dönemde fit kalabilmek için kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir, çiğ badem, madensuyu, pekmez, susam, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller mutlaka tüketilmelidir.

Sonbaharda Sofranızdan Eksik Etmemeniz Gerekenler;

*Herhangi bir sağlık problemi olmayanlar için

Günlük

Süt, peynir, yoğurt, yumurta
Yağlı tohumlardan; badem, ceviz, fındık
Porsiyona ve mevsime uygun meyveler
Zeytinyağı,
Limon,
Baharatlar (Özellikle: zerdeçal, zencefil, pulbiber)
Yeşilçay, Beyazçay, Rooibos bitki çayları
Maydanoz
Çavdar ve yulaf mamulleri

Haftada Bir Gün

Balık
Kuru Baklagiller
Üzüm
Kırmızı Lahana
Bal Kabağı
Kereviz
Ispanak, Roka
Brokoli
Pırasa
Armut, Kivi