Tüp Bebek Tedavisi Kaç Evreden Oluşur?

Tüp bebek yani In vitro fertilizasyon (IVF) tedavisi yaklaşık 40 yıldır, kısırlık sorunu yaşayan çiftlere umut olmuştur. Tüp bebek evreleri, daha sonra kadının rahmine geri aktarılabilen embriyoların oluşturulduğu bir embriyoloji laboratuvarında yumurta ve sperm ile birleşerek infertil çiftlerin hamile kalmasına yardımcı olur.  Tüp bebek evreleri öncesi döngü randevuları ve gebelik testi yoluyla hazırlıklardan altı kısma ayrılabilir. Tüp bebek evreleri hakkında daha fazla şey bilmek, kaygıyı azaltabilir ve tedavi için daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olur.

Tüp Bebek Evreleri – 1. Evre:

Tüp bebek evreleri kapsamında ilk aşama; çiftin kısırlık sorunun belirlenmesi, iki adaya da gerekli araştırmaları yapmak, uygun bir tedavi protokolü belirlemeyi kapsamaktadır. Bu aşamada çifte eş zamanlı olarak gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Tüp bebek evreleri kapsamında ilk aşama oldukça önemlidir. Uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi, tedavi şansını arttıran en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Tüp Bebek Evreleri – 2. Evre:

Normal bir yumurtlama döngüsünde, ayda bir yumurta olgunlaşır. Bir IVF döngüsünde amaç, birkaç yumurtanın olgun olmasıdır; bu, tedavi ile başarı şansınızı artıracaktır. IVF döngüsünün yumurtalık stimülasyon fazında, folikül gelişimini uyarmak için yaklaşık 8-14 gün boyunca enjekte edilebilir ilaçlar kullanılır. Yumurta stimülasyon ilaçları, doğal ovülasyon sürecinde yer alan vücudun hormonları olan follikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormonu (LH) hormonlarının türevleri. Protokolünüz bu hormon ilaçlarından bir veya daha fazlasını almayı tavsiye edebilir.

Transvajinal Ultrason

Ultrason her follikülün (bir yumurta içeren) büyümesini ve uterin astarın kalınlığını ölçer ve enjekte edilebilir ilaçları alırken her ikisi de artmalıdır.

Kan Tahlili

Östrojen seviyesini ölçmek için kan çekilir ve test edilir. Kandaki östrojen seviyeleri, yumurta büyümesi ve olgunlaşmasının bir başka göstergesidir-folliküller büyüdükçe yükselir.

Uyarım fazı tetikleyici bir atış ile sona erer. Tetikli atış gelişmekte olan folliküllere nihai olgunlaşma sağlar ve yumurtlamayı harekete geçirir. Bu aşamada zamanlama çok önemlidir, çünkü yumurta alınması beklenen ovulasyon zamanından önce yapılmalıdır. Doktor, uyarı evresi sırasında izlenen iki ana faktöre dayanarak ne zaman tetiklemeye hazır olduğunuza karar verir.

Tüp Bebek Evreleri- 3. Evre

Amaç, folliküllerin çoğunun 18mm ile 22mm arasında olması ve bunlar, olgun yumurta ihtimali olan foliküllerdir.

Östrojen Seviyesi Ööstradiol)

Östrojen seviyesi, yumurtalıklardaki folliküllerin sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Her bir follikül içindeki hücreler östrojen üretir, bu nedenle sekiz follikülü olan bir hastada genellikle 16 follikülü olan bir hastadan daha düşük bir kan östrojen seviyesi olacaktır.

Çatlatma iğnesinden sonra yaklaşık 36 saat sonra yumurta alımı, gerçekleştirilir. Tüp bebek evreleri kapsamında yumurta toplama aşaması ile beraber sperm hücreleri alınır. Yumurta toplama genelde yaklaşık 20-30 dakika sürer. Prosedür sırasında, ultrasonla folikül sıvısını ve yumurtayı çıkarmak için bir iğnenin her bir yumurta içine yönlendirilmesi için kullanılır.

Tüp Bebek Evreleri – 4. Evre

Dördüncü tüp bebek evresi, yumurtaların döllendirilmesi aşamasıdır. Konvansiyonel gübreleme, IVF işlemi sırasında kullanılan ve fallop tüpleri tıkanıklığı veya açıklanamayan infertilite gibi durumlarda sıkça kullanılan döllenme standart bir formudur. Embriyolog “spermi yıkamak” ile başlar, böylece sağlıklı spermi izole eder, böylece sağlıklı sperm her yumurtanın etrafına yerleştirilir böylece döllenme gerçekleşebilir.

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)

ICSI, spermin miktarı veya kalitesi zayıftır ve bu nedenle yumurta başına etkili bir şekilde nüfuz edemediği vakalarda kullanılır. Embriyolog tek bir sperm seçer ve onu doğrudan her yumurta merkezine enjekte eder. Döllenme sadece bir sağlıklı sperm gerektirdiğinden ICSI, ciddi erkek faktör infertilitesinin tedavisinde en inanılmaz ilerlemelerden biri haline geldi.

Hangi yöntemin kullanılacağına ilişkin karar, sperm kalitesine dayanır. Sperm testi için, tedavi öncesi tanı için ilk temel fertilite çalışmasının bir parçası olarak ve daha sonra semen örneği yumurta alımı günü sağlandığında bir sperma analizi tamamlanır. Bu analizden elde edilen sonuçlar geleneksel döllenme için gerekli parametreleri karşılamıyorsa, embriyolog ICSI’ye geçiş kararı verecektir, böylece döngü hala embriyo üretebilir ve başarı şansınızı artırabilir.

Embriyonun Oluşturulması

Döllenme gerçekleştikten sonra, embriyo gelişimi başlar. Birinci gündeki sabah (geri çekilme gününden sonraki gün), iki ve beş, bir embriyolog gelişmekte olan embriyoları inceler ve tıbbi kayıtlarınızda her bir embriyo hakkında notlar ekler. Embriyoloji ekibi tarafından kontrol edildiği için hemşire gelişen embriyolarınızın ilerlemesi konusunda sizi takip edecektir.

Tüp Bebek Evreleri – 5. Evre

Embriyo transferi, tamamlanması yaklaşık 5 dakika süren basit bir prosedürdür. Embriyo transferinden sonra anestezi veya iyileşme zamanı gerekmez. Bu deneyim, döngüyü başlatmadan önce gerçekleştirilen sahte embriyo transferine benzer olacaktır.

Transferi sabahı, embriyolog embriyolarınızın nihai değerlendirmesini yapacak ve aktarılacak numara hakkında bir öneri sunacaktır. Bu tavsiyeler genel embriyo kalitesine ve embriyonun yaşına bağlıdır, bu da ideal olarak 5. veya 6. günde olacaktır. Doktor embriyolog tarafından sağlanan bilgileri ve yaşınız ve geçmişi gibi davanızla ilgili diğer faktörleri kullanacaktır.  Aktarılacak embriyo sayısı belirlendikten sonra laboratuarda bir embriyolog, adınız ve kimlik numaranız gibi tüm tanımlayıcıları doğrulayacak ve bunları embriyo kültürü çanağıyla ve bunlara karşılık gelen yumurta veri sayfasıyla karşılaştıracaktır. Aktarım kateterine uygun sayıda embriyo yüklenir. Transfer odasına girdikten sonra, embriyolog katetteki soyadınızı ve embriyo sayısını belirtecektir.

Embriyo transferi sırasında, doktor kateter yerleştirilir ve embriyoları uterusa küçük bir hava püskürterek iter. İşlem, abdominal sonograf ile monitörde görsel olarak yönlendirilir. Nakil olunca, doktor uterus kasılmalarını ortadan kaldırmak veya azaltmak için kateteri yavaşça çıkaracaktır. Embriyo çıplak gözle görülemediğinden, embriyoloji uzmanı kateteri mikroskop altında kontrol ederek embriyonun serbest bırakıldığından emin olacak. Embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak tüp bebek tedavisinin sonuçları belirlenir.