Tüp Bebek Merkezi Seçiminin Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek uygulamasına karar vermiş çiftlerin, tedavide başarılı olmasını etkileyen faktörlerden birisi de doğru merkez seçimidir. Çiftler belirli araştırmaları yaptıktan sonra kendilerine en uygun ve gelişmiş tüp bebek tedavi merkezlerini seçmeleri gerekmektedir. Tüp bebek merkezini seçerken çiftlerin dikkat etmeleri gereken belli başlı faktörler bulunmaktadır. Özellikle seçilecek olan tüp bebek merkezinin doktor ve uzman kadrosu, laboratuvar ortamı çok önemlidir. Merkezin tıbbi açıdan gelişmiş olması ve tüp bebek tedavisinde kullanılan en son tekniklerin hepsini kapsaması gerekmektedir. Tüp bebek merkezindeki doktorun tecrübesi tedavinin başarısını oldukça arttıran bir etkendir. Tedaviyi sürdürecek doktorun tüp bebek hakkında çok yetkin olması gerekmektedir. Aynı zamanda o merkezde daha önceden tüp bebek tedavisi görmüş çiftlerin de görüşlerine başvurulabilir. Daha önce tedavi görmüş ve başarılı olmuş çiftlerin tüp bebek merkezi hakkındaki görüşleri de çok önemli bir referanstır.

Tüp Bebek Merkezinin Kaliteli ve Gelişmiş Olması Nasıl Anlaşılır?

Çiftler tüp bebek yapmaya karar verdiklerinden sonra tedaviyi hangi merkezde olabileceklerini seçme evresi başlar. Tüp bebek merkezi seçecek çiftlerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle çiftler gittikleri tüp bebek merkezlerine şu soruları yöneltebilirler. İlk olarak tüp bebek merkezi ne kadar süredir faaliyet göstermektedir ve bu merkezin doktor kadrosu ne oranda tecrübelidir? Merkez başka çiftler tarafından ne oranda tercih edilmektedir ve merkezde daha önce tüp bebek uygulaması gerçekleştirmiş çiftlerin başarılı olma oranı nedir? Bu gibi sorularla tüp bebek merkezi hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunabilir.

Tüp Bebek Tedavisi Merkezi Başarı Oranını Nasıl Etkilemektedir?

Tüp bebek tedavilerinde hiçbir merkez öncelikle hastalarına tedavide yüzde 100 başarılı olduklarına dair bir garanti vermemeleri gerekmektedir. Çünkü tüp bebek tedavilerinde başarısız olma ihtimali az da olsa vardır. Bundan dolayı hiçbir merkezin çiftlere tedavide kesin olarak başarılı oldukları dahilinde bilgi vermemeleri gerekmektedir. Tüp bebek merkezleri çiftleri her yönden özellikle de tedavinin tüm aşamaları hakkında bilgilendirmesi gerekmektedir.

Donanım olarak yetersiz, laboratuvar ortamı ve teknolojik imkanlar açısından sınırlı merkezlerin tüp bebek tedavisindeki başarı oranları çok düşüktür. Bu nedenle çiftlerin seçecekleri merkezdeki donanım ve özellikle de doktorun nitelikli ve tecrübeli olması çok önemlidir. Çiftler ile doktorun uyumu da tedavinin başarılı olmasında önemli bir etkendir. Aksi halde tüm bu özellikleri karşılayamayan merkezlere yönelinilmesi halinde çiftler hem maddi açıdan zarara hem de manevi açıdan kendilerini yıpratabilirler.

Tüp bebek merkezlerindeki doktorun tecrübesi ve ekibin profesyonelliği özellikle anne adayının yaşayabileceği stresin de önüne geçecektir. Tüp bebek tedavilerinin olumsuz yönde etkileyen unsurlardan biri de anne adayının yaşayacağı strestir. Stres özellikle embriyonun rahime tutunmamasına etki edebilmektedir. Bu yönden anne adayının doktoruna duyacağı güven stresi çok büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Stresin tamamen ortadan kalkması veya etkisinin en aza indirilmesine bağlı olarak tüp bebek tedavisindeki başarı oranı daha yüksek olacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı tüp bebek tedavisine karar vermiş çiftlerin yapması gereken en önemli faktörlerin başında iyi bir tüp bebek merkezi seçimi gelmektedir.

Tüp bebek tedavisi maliyeti oldukça yüksek bir uygulamadır. Bu sebepten dolayı tedavi için çok ucuz vaatler verilen merkezlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü başarısız bir tedaviyi tekrarlamak daha da pahalıya mal olabilmektedir. Bu yüzden yukarıdaki tüm söylenenler dikkate alınmalı ve seçilecek olan tüp bebek merkezi bu kriterler göz önünde tutularak tercih edilmelidir.